اختلال وسواس

وسواس یک اختلال اضطرابی مزمن است که با اشتغال ذهنی مفرط درمورد نظم و ترتیب و امور جزئی و کمال‌طلبی همراه می باشد، تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و کارایی لازم می‌انجامد.

اختلال وسواس با افکار وسواس‌گونه و اضطراب‌آور و ترس و وسواس‌های عملی همراه است. این وسواس‌های عملی کارهایی وسواس‌گونه می باشند که شخص برای کوشش در راه کاهش وسواس‌های فکری خود انجام می‌دهد. این کردارها تکراری و کلیشه‌ای و تا اندازه‌ای غیرارادی می باشند.

یکی از این وسواس ها اختلال اجباری میباشد:

اختلال وسواس اجباری از جمله اختلالات اضطرابی می باشد که با افکار و امیال پایدار و مهار ناپذیر و نیاز به تکرار پی در پی اعمال خاص مشخص می شود . البته ما اغلب دچار افکار خاص و یا تردید های وسواس گونه می شویم . اما این افکار بعنوان عامل وارسی های مرتب و اضطراب ما در اثر انجام ندادن آن نمیشود .

از اختلال وسواسی اجباری چه می دانید؟

اختلال وسواسی اجباری به معنای تجربه افکار، تکانه‌ها یا تصوراتی تکراری می باشد که آزار دهنده و بدون سبب است و اضطراب ایجاد می کند. در این بیماران افکار، تصاویر یا تکانه‌‌های عصبی نگرانی بیش از حدی که در خصوص مشکلات واقعی زندگی فرد است نمی‌باشد. گاه این افکار آنقدر تمامی ذهن فرد را درگیر می‌کند، که در عملکرد روزانه آن تأثیرگذار می‌‌شود.

بیمار می‌داند که این وسواس‌های فکری زاییده فکر خود او می‌باشند. به همین سبب شخص مایل است با افکار یا اعمال دیگری این افکار وسواسی را از سر خود خارج کند. به عنوان مثال: در وسواس شستشو، فرد دائما به نجاست و پاکی یا آلودگی فکر می‌کند و با تکرار در شستن دست ممکن است دچار بیماری جسمی نظیر اگزما شود.

اشکال مختلف وسواس – جبری

آداب تمیز کردن و ترس از آلودگی

در بعضی از بیماران ، ترس از آلودگی امکان دارد منجر به آداب شستشو شود که این آداب می تواند ده ها سال بیش از دوازده ساعت در روز به طول بینجامد. ابن افراد اغلب برای پیش گیری از تماس با آلودگی از تمامی قسمتهای منزل و حتی محله اجتناب می کنند .

آداب وارسی کردن و ترسهای مربوط به سلامتی

اگر شما به آداب وارسی کردن دچار باشید نمی توانید مطمئن شوید که مرتکب خطائی بزر گ نشده اید . لذا برای حصول اطمینان به وارسی کردن می پردازید . معمولاً نگران هستید که در اثر خطائی که از شما سرزده است به خودتان و دیگران آسیبی برسانید.

آداب تکرار و اجبارهای شمارش

افراد مبتلا به این نوع وسواس فکر می کنند که باید حرکات ساده ای را چند بار انجام دهند، مانند وارد شدن به اتاق و یا شستن بخشی از بدن خود و… . امکان دارد تا زمانی که این حرکات را به همان تعداد انجام ندهد احساس راحتی نکند

کندی اجبار گونه

شخص مبتلا به علائم اختلال وسواس ممکن است دچار کندی در کار شود . زیرا زمان زیادی را صرف انجام آداب خاص خود می کند .

آداب صرفه جوئی و اندوختن

همه انسانها اشیائی را که برایشان بار احساسی دارد یا ممکن است به آن نیاز پیدا کنند نگهداری میکنند. اما افراد مبتلا به آداب اندوختن از تمییز قائل شدن میان اشیاء محبوب و اشیاء مورد مصرف عاجزند. آنها نمی توانند اطمینان داشته باشند که یک تکه کاغذ ممکن است ارزشی نداشته باشد ، به همین دلیل برای حل این مسئله هر چیزی را نگاه می دارند.

اقدامات کمکی جهت درمان وسواس

تقویت جسمانی
امروزه از لحاظ پزشکی اثبات شده که ضعف جسمانی و کمبود ویتامین های مورد نیاز بدن نقش مهمی در ابتلا به وسواس ایفا می کنند. بنابراین تقویت قوای جسمانی (زیر نظر پزشک) در این زمینه ارزشمند خواهد بود.

عدم اعتقاد به افکار وسواسی
هرگاه همواره از صمیم قلب اعتقاد داشته باشید که افکار وسواسی شما واقعی هستند یا آنکه اجبارهایتان در پیشگیری از یک پیشامد بد ضروری هستند . آنگاه ممکن است به رفتاردرمانی جواب ندهید . بنابراین مهمترین اصل در درمان غیر داروئی وسواس اعتقاد نداشتن به افکار وسواسی است.

آوردن افکار وسواسی به ذهن از روی عمد
سعی کنید فکرهایی را که باعث بروز رفتارهایی بعد از آن میشود ، در حضور افراد دیگر و یا در مکانهایی که نمی توانید آن اعمال را انجام دهید به ذهن خود بیاورید . سپس بعد از انجام

ندادن چند باره آن اعمال متوجه بی اثر بودن آن می شوید.

رها کردن یکباره وسواس
خود را از بند افکار مزاحم رها کنید و برای خود شعاری بسازید ، مثلاً هرگاه افکار وسواسی به سراغتان آمد بگویید : پیش به سوی زندگی عادی یا به مغز خود دستور ایست دهید.ایست گفتن به افکار تکراری و وسواس گونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *