خانواده بیشترین تأثیر ممکن را در شکل گیری شخصیت کودک دارند. آگاهی والدین از روشهای تربیتی و خصوصیات رشدی کودک در تمام سنین تأثیر بسیاری در نوع برخورد و رفتار آن‌ها با فرزندشان دارد. بیدون شک همه پدر و مادرها خواهان بهترین شیوه تربیتی برای فرزندان خود می باشند و تلاش می‌کنند تا امکانات لازم را برای رفاه فرزندان خود تأمین کنند.
اما گاهی والدین غافل از این هستند که توجه بیش از اندازه به کودک خود و مطابق میل کودک رفتار کردن و پاسخ مثبت دادن به تمام خواسته‌های کودکشان در همه شرایط می‌تواند چه عواقب و پیامدهایی داشته باشد. سؤال این است که آیا در همه شرایط باید به خواسته‌های کودک جواب مثبت داد؟

پیشنهاد ما به شما:حتما بخوانید:۱۰علامت مهم نیاز کودک به مشاوره با روانشناس

مسائلی مانند زورگویی کودک در محیط خانواده و مدرسه، ترس کودکان، لجبازی، گریه و پافشاری بر خواسته خود، عدم تمرکز کودک، بیش فعالی، خجالتی بودن، پرخاشگری کودک، اضطراب جدایی، آموزش مهارت های ارتباطی به کودکان، انتخاب بازی و اسباب بازی های مناسب هر سن، پاسخ به سؤالات جنسی کودکان و … ازجمله مواردی هستند که اکثر والدین با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و دغدغه بسیاری از والدین می باشد.
مشاوران کودک می‌توانند آگاهی و شناخت لازم و کافی را درزمینه مسائل تربیتی کودک، شیوه های تربیتی، برخورد مناسب با رفتارها و مشکلات کودکان و همچنین اطلاعات لازم را درباره نیازهای رشدی کودکان در سنین مختلف در اختیار والدین بگذارند تا والدین بتوانند بهترین و مناسب ترین برخورد را در برابر رفتارهای مشکل‌آفرین فرزندانشان داشته باشند.

والدین موضوعات و مشکلات متفاوتی در مورد کودکان خود بیان می کنند که گاه دلیل اصلی آن مشکل از نظر پدر و مادر پنهان است و نیاز به ریشه یابی توسط مشاور کودک دارد ؛

به صورت کلی مشکلات مربوط به کودکان موارد زیر می باشد :

اصرار بر خواسته خود
بیش فعالی
پرخاشگری
سوالات جنسی کودکان
دروغ گویی
زور گویی در محیط خانواده یا مدرسه
ترس
گریه و لجبازی
عدم تمرکز
خجالتی بودن
استرس و اضطراب
مشکلات ارتباطی با سایرین
و ………..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *