تماس جهت وقت مشاوره : ۰۹۱۹۵۵۸۳۷۶۷

چگونه با مشاوره شغلی می توان کار و درآمد بهتری پیدا کرد؟

شاید تصور کنید شناخت دقیقی از توانایی هایتان و بازار اطراف خود دارید و به تنهایی بدون اینکه از کسی مشاوره بگیرید به دنبال کار بگردید. باید بگوییم که این شیوه در اکثر مواقع نتایج لازم را برای شما در برندارد و یا زمان و هزینه بسیاری از شما می‌گیرد. به دلیل عدم شناخت افراد عادی از قوانین کار در بیشتر موارد حقوق آنها توسط کارفرمایان پایمال می شود. لذا موسسات مشاوره ای جلوی چنین سوء استفاده هایی را می گیرند.

در موارد دیگر کارفرمایان با استفاده از عدم آگاهی افراد آنها را وادار به بستن قرادادهایی با دستمزد پایین و یا شرایط سخت می کنند. نقش موسسات مشاوره شغلی با آگاهی دادن به افراد جلوگیری از تکرار چنین مواردی است. آگاهی از حقوق اصلی کارجویان و آگاهی رسانی نیز از وظایف مهم موسسات مشاوره شغلی به حساب می آید.

یکی از مسائلی که در میان جمعیت رو به رشد کره زمین بسیار حیاتی است موضوع اشتغال و کار است. شغل علاوه بر نقشی که در تأمین مادیات زندگی افراد دارد در افزایش اعتماد به نفس و جایگاه اجتماعی آنها تاثیر بسزایی می گذارد.

یکی از چالش های زندگی بشر پیدا کردن شغل مناسب با روحیات و تخصص او است. این مسئله در کشورهای توسعه نیافته پررنگ تر است و گاهی عدم یافتن شغل به دلیل نبود ساختارهای استاندارد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، مشکلات بسیار زیادی را برای فرد و جامعه به وجود می آورد. می توان گفت که بسیاری از معضلات اجتماعی و فرهنگی با اشتغال حل می شود از این رو دولت ها باید نگاهی ویژه به این بخش داشته باشد.

شغل از منظر فردی دارای دو جنبه مهم است. جنبه مادی که تامین کننده نیازهای اولیه انسان است و جنبه های روحی که ارضا کننده نیاز افراد به داشتن احترام و جایگاه مناسب اجتماعی در میان اطرافیان هستند. لذا پیدا کردن شغل هایی که همگام با تمامی نیازهای انسان باشد کاری چالش برانگیز است

شغل یا کار یکی از اصلی ترین بخش های زندگی هر فردی است. کار به انسان هویت داده و بسیاری از زمینه های شکوفایی او را فراهم می کند. بخش عمده دوره زندگی هر فردی را زمان کاری و شغلی او تشکیل می دهد. همه این موارد اهمیت بالای شغل در زندگی افراد را مشخص می کند.

در دنیای پیچیده امروز که گزینه ها و عوامل زیادی پیش روی انسان ها قرار دارد، یک انتخاب درست، کاری مشکل است. این انتخاب ها در زمینه های مختلف زندگی می باشند. یکی از آنها انتخاب شغل مناسب است. انتخاب شغل درست به افراد کمک می کند علاوه بر استفاده درست از استعدادها و توانمندی های بالقوه خود، به رضایت و آرامش در زندگی برسند.

برای رسیدن به یک شغل مناسب، کسی که می تواند به افراد کمک کند، مشاور شغلی است. مشاور شغلی استعدادها، امکانات، خصوصيات رواني و جسمي فرد را در نظر گرفته و شغلی که متناسب و سازگار با آنها باشد را به او پیشنهاد می کند. در واقع مشاور شغلی آشنایی کامل با مشاغل مختلف دارد و با دریافت و بررسی اطلاعات مربوط به توانایی ها، استعدادها، امکانات و شرایط فرد متقاضی، بهترین شغل را برای او می یابد.

مشاوره شغلی در مراحل مختلف زندگی افراد نقش متفاوتی دارد. در مورد دانش آموزی که هنوز رشته تحصیلی و آینده شغلی خود را انتخاب نکرده، مشاور شغلی به بررسی دقیق ویژگی های شخصیتی، استعداد و توانمندی ها، علایق و شرایط خانوادگی او پرداخته و با توجه به آنها، رشته تحصیلی و به دنبال آن شغل مناسب او را تشخیص و او را در جهت مناسب قرار می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *