تلفن تماس مشاوره با اقای حمیدرضا بابامرادی ۰۹۱۹۵۵۸۳۷۶۷

انگیزه‌های ازدواج و عوامل موثر  در ازدواج موفق

پس از گذشت سنین نوجوانی و جوانی و با کسب تجربه‌های گوناگون و ارتباط روزافزون با محیط اجتماعی و توسعه ابعاد فکری و فهم بسیاری از واقعیت‌ها و جوانب زندگی، هر فرد با در نظر گرفتن امکانات مادی و معنوی و با توجه به نوع شخصیتی که دارد و تاثیرپذیری از زندگی خانوادگی خود و نزدیکان و دوستان به ازدواج به عنوان یک هدف فکر می‌کند. انگیزه‌های ازدواج شامل: انگیزه یا غریزه بقای نسل، نیاز جنسی، میل به داشتن استقلال، برآورده شدن نیازهای عاطفی و انگیزه رفع تنهایی است. عوامل بازدارنده ازدواج در دختران و پسران نیز شامل: ازدواج را برای خود زور می‌داند یعنی معتقد است در آینده با کسب آمادگی‌های لازم و امکانات بیشتر ازدواج کند و زندگی آرام، راحت و طبیعی تری خواهد داشت. همچنین دنبال کردن اهداف مهمتر مثلا معتقد است ازدواج روند تکاملی وی را متوقف می‌کند.دیگر عوامل بازدارنده،‌اعتقاد به داشتن زندگی آزاد، شکست در عشق، اختلالات روانی – جنسی، افسردگی و بدبینی هستند و از سوی دیگر باید گفت افراد وسواسی و وابسته بیمارگونه به خانواده نیز از ازدواج ناتوانند. در هر ازدواج باید موارد ضروری را رعایت کرد و مد نظر قرار داد تا در مسیر زندگی مشترک مشکلات کمتری بروز کند و یک زوج و فرزندان آنها، خانواده‌ای پیشرو، سازنده، سالم و موفق داشته باشند. ازدواج نوعی قرارداد است و لازم است طرفین درباره جزییات آن بحث و گفت و گو کنند و از بیان دیدگاه‌ها و عقاید خودداری نکنند. این موارد شامل: نقش مرد و زن، شغل زن، علاقه دختر و پسر با یکدیگر،‌بررسی جاذبه‌های مادی، تناسب فرهنگی خانوادگی، میزان تحصیلات، دین و مذهب، امیال جنسی، آشنایی به خصوصیات یکدیگر، ضرورت رضایت خانواده‌ها، ضمانت‌های مادی برای استحکام زندگی، سن ازدواج، برنامه ریزی‌های مشترک، انتظارات هر کدام از دیگری و در نهایت معاینات پزشکی است. انسان‌ها دارای پیچیدگی‌های خاص روانی هستند و نیازها و خواسته‌های نامحدودی دارند. باید متوجه بود که در یک زندگی آرام و دوستانه زناشویی نباید یک سویه نگاه کرد بلکه باید به دیگری نیز نگاهی متقابل انداخت. توجه داشته باشیم که هر فرد تا میزان معینی توان و تحمل نابرابری‌ها را دارد و در نهایت زمانی خواهد رسید که او نیز واکنشی متقابل نشان خواخد داد و در این زمینه مشاوران روانی و خانواده به میزان زیادی می‌توانند در این باره نقش کمک کننده‌ای داشته باشند.

در مورد ازدواج باید بگوئیم که : این رابطه تنها به منظور ارضای تمایلات آنی نیست . بلکه زندگی آینده و خوشبختی زن و مرد و کودکان آنها بر اساس این پیوند قرار گرفته است یکی از علل عمده اختلالات روانی در کودکان ، گسسته شدن رابطه خانواده و یا اختلافات خانوادگی است.

ازدواج موفق بستگی به عوامل مختلفی دارد که خیلی از آنها را باید در دوران نامزدی ( قبل از ازدواج ) ارزیابی کرد. عوامل دیگری نیز در موفقیت زندگی زناشویی موثر است که می توان آنها را بعد از ازدواج شناخت.

در ازدواج ، سازش دائمی و از خودگذشتگی فراوان لازم است ، ولی اگر زن و مرد قبل از ازدواج با یکدیگر توافق بیشتری داشته باشند ، امکان سازش بعدی بیشتر خواهد بود.

مهمترین عوامل موثر  در ازدواج  موفق عبارتند از :

۱ – رشد عاطفی و فکری

۲ – تشابه علایق و طرز تفکر

۳ – تشابه مذهبی ( مسائل عینی مذهبی مد نظر است نه کلیات )

۴ – تشابه تحصیلی و طبقاتی

۵ – تشابه طرز فکر نسبت به امور جنسی

۶ – تشابه علاقه به زندگی و سرعت عمل در کارها

۷ – رابطه با خانواده زن و شوهر .
مهمترین عامل موفقیت در زندگی زناشویی ، رشد عاطفی و فکری است. البته واضح است که درجه رشد عاطفی و فکری تنها بستگی به سن ندارد ، بلکه سن روانی ، اجتماعی و عاطفی و سن جسمانی همه از عوامل موثر روشنفکری است. اگر این عوامل فراهم باشد ، بهترین سن برای ازدواج ۲۵ سالگی برای مرد و ۲۲ سالگی برای زن است.

در این سن یک فرد عادی به اندازه کافی رشد و ثبات فکری و عاطفی دارد و امکان تغییر ناگهانی در رفتار او کم است ، اگر چه در این سن عادات مختلف در فرد به صورت محکمی در آمده ، ولی هنوز قابلیت تطبیق و سازش در او موجود است. البته باید اضافه کرد که این سن را تنها از لحاظ کلی انتخاب کردیم ، بدین معنی که خیلی ازدواجهای مقرون به خوشبختی وجود دارد که زن و مرد در موقع ازدواج بسیار مسن تر یا جوان تر از سن مذکور بوده اند.

رشد جسمانی نیز عامل مهمی در آمادگی برای ازدواج است. اگر چه در اجتماع کنونی ما ازدواج معمولا بعد از بلوغ صورت می گیرد ،‌ معهذا باید گفت که روان شناسان ، زناشویی کودکان تازه بالغ را که آمادگی وارد شدن به زندگی پر مسئولیت زناشویی را ندارد ، صلاح نمی بینند.

مسئله دیگری که از لحاظ بهداشت روانی قابل ملاحظه است اینکه آیا در ازدواج اختلاف هوش و معلومات سبب بروز اختلافات زناشویی خواهد شد یا خیر ؟ تحقیقاتی که در این زمینه موجود است نشان می دهد که مردان تمایل دارند که با زنان کم هوش تر از خود ازدواج کنند و اغلب زنهای خیلی با هوش مجرد می مانند. از لحاظ خوشبختی زناشویی ، صلاح است که مرد از لحاظ هوش ، کمی برتر از زن باشد ، زیرا محیط ما چنین اقتضاء می کند. ولی تفاوت زیادی در این مورد نباید وجود داشته باشد‌ ، زیرا در غیر این صورت علایق و طرز تفکر آنان با یکدیگر توافق نخواهد داشت. البته امکان دارد ازدواج موفقیت آمیزی که در آن زن با هوش و فعالی شریک است ، وجود داشته باشد ، ولی خطرات ناشی از آن زیاد است . در واقع هوش یک معیاری است که علایق و طرز تفکر خاصی را تولید می کند و درصورت اختلاف هوشی زیاد انطباق و توافق طرفین به شدت کاهش می یابد.

رشد اجتماعی رابطه نزدیکی با رشد عاطفی و فکری دارد ، زیرا شخصی که از لحاظ اجتماعی رشد کرده است ، روابط اجتماعی را بهتر درک می کند . او می داند چگونه با دیگران ، به خصوص خانواده و همکارانش سازش کند . او درک می کند که انتظارات اجتماع از او چیست و تا اندازه زیادی قادر است خود را با این توقعات تطبیق دهد. همچنین او آماده قبول مسئولیت است و نسبت به محدودیتهای خود آگاهی دارد.

یکی از مهمترین عوامل رشد ، مقدار و چگونگی رشد عاطفی است . مثلا شخص ممکن است سی یا چهل سال عمر کرده باشد ، ولی از لحاظ رشد عاطفی عقب مانده محسوب شود . چنین شخصی قدرت کنترل احساسات و عواطف خود را ندارد و در نتیجه زندگی زناشویی او مختل می شود.

شخصی که رشد عاطفی کرده است ، در مورد همسر و فرزند و دوستان و مشکلات زندگی نظریه واقع بینانه ای دارد. او دارای فلسفه زندگی معینی است که بر اساس آن می تواند از بحرانهای دایمی زندگی جلوگیری کند . او به پیشرفت های فعلی خود متکی است و زیاد به گذشته خود ، هر چند هم با شکوه بوده باشد ، اتکا ندارد. در ضمن به مطالبی از قبیل امور جنسی ،‌ عشق ، ازدواج و تربیت کودک با روشنفکری می نگرد.

مسئله مهم دیگری که قبل از ازدواج وجود دارد ‍ ، این است که جوانان قبل از وارد شدن به زندگی زناشویی ‍ ، درموضوع های مهم زندگی توافق نظر داشته باشند و این توافق معمولا روی علایق و طرز فکر قرار می گیرد.

طرز تفکر ‍، موضوع بسیار مهمی است ؛ زیرا بر اساس آن ‹‹ فلسفه زندگی ›› هر فردی ریخته می شود. برای روشن شدن مطلب چند مثال ذکر می گردد: آیا زن و مردی که خیال ازدواج دارند به یک اندازه جاه طلب هستند یا اینکه یکی از آنها خیلی جاده طلب و دیگری معتقد به داشتن زندگی آرام و آهسته و بی دردسری است . اگر در این مورد ، مرد ،‌ شخص جاه طلبی است ‍ ، شاید مضار آن زیاد نباشد ، اگر چه ممکن است زن او از اینکه شوهرش ساعات طولانی مشغول به کار است آزرده گردد. ولی اگر زن بی اندازه جاه طلب باشد ‍، سعی خواهد کرد تا شوهر راحت طلب و تنبل خود را به اصرار و پافشاری به کار بکشد و او را مجبور به پذیرفتن مشاغلی کند که از عهده استعداد و علاقه اش خارج است ،‌ و این وضع با موفقیت و خوشبختی زناشویی تباین دارد.

نظریات سیاسی ، می تواند عوامل اختلافات زناشویی شود ، زیرا با افراطی بودن یکی و محافظه کار بودن دیگری ، امکان تصادم افکار زیاد است. البته حتما نباید نظریات سیاسی دو همسر شباهت کامل به هم داشته باشد ولی صلاح در این است که از لحاظ عقاید سیاسی در دو قطب مخالف قرار نگیرند.

مسئله مهم دیگر در زناشویی ، توافقی است که زن و شوهر در مورد قضاوت درباره مسائل زندگی دارند. مثلا اگر شوهر ،‌ فردی تخیلی و ایده آلیست ، ولی زن شخص واقع بین و به اصطلاح رئالیست باشد ، شوهر ممکن است از رویه خشک و زیاده از حد مادی زن خود خسته شود و احساس کند که زنش قدرت درک معنویات و ظرایف زندگی را ندارد. زن واقع بین نیز ممکن است از دست شوهر تخیلی و فلسفه باف خود به ستوه آید و او را آدمی خیالباف ،‌ تنبل و دور از حقیقت زندگی بداند و مکرر آرزو کند که ای کاش شوهرش قدری به خود بیاید و واقعیات زندگی را آن طور که هست مشاهده کند. در چنین موقعی امکان وجود یک کانون خوشبختی کم است.

البته علایق رابطه نزدیکی با طرز تفکر دارد و شامل فعالیتهای متعدد روزانه از قبیل رفتن به سینما ، تئاتر ،‌کنسرت ، گوش دادن به رادیو و تماشای تلویزیون ، خواندن کتاب ‍ ،‌ رفتن به مهمانی ،‌ سخنرانی ها و امثال آن می گردد. البته نباید انتظار داشت که زن و شوهر در همه این علایق با یکدیگر توافق داشته باشند ، ولی برای سعادت خانواده توافق کلی در قسمت عمده ای از علایق ضرورت دارد.

یکی دیگر از موضوعات مهم شباهت در عقاید است .

شباهت در عقاید مذهبی به قدری در سعادت کانون زناشویی اهمیت دارد که روان شناسان ،‌ ازدواج دو نفر از مذاهب مختلف را معمولا غیر عاقلانه می دانند . دلایل این نظریه بسیار است.

در وهله اول ،‌اگر تنها یکی از دو همسر به عقاید مذهبی خود با ایمان کامل پایبند باشد ، امکان اختلاف نظر در این مورد زیاد خواهد بود. به علاوه آنچه که در این زمینه اهمیت دارد ، تربیت کودکان بر حسب عقاید مذهبی به خصوص است.

یکی دیگر ا زمشکلات ازدواج افرادی که دارای مذاهب مختلفند ، مخالفت اولیاء آنهاست ، زیرا این مسئله اغلب باعث جدایی جوان از پدر و مادر خود می شود و بعدها ممکن است هر یک از طرفین تقصیر این جدایی را به گردن همسر خود بیندازد. ولی اگر یکی از طرفین مسئله مذهب را جدی نگیرد ،‌احتمالا مشکل حادی پیش نخواهد آمد.

نکته بسیار مهم در مورد نقش مذهب و ازدواج :

بسیار پیش آمده است که دو نفر قبل از ازدواج از مفاهیم کلی در مورد مذهب استفاده می کنند و هر دو توافق پیدا می کنند ولی بعد از ازدواج ، در نمودها و مصادیق آن موارد کلی ، دچار اختلاف می شوند.

مثلا ، هر دو می گویند مسلمانیم ، هر دو از صداقت ،‌ ایمان ،‌ حجاب و …. حمایت می کنند .

ولی در برخورد با مسائل و جزئیات زندگی ، برداشتها و اختلافهای جدی پیدا می کنند.

یکی حجاب را چادر می داند ، دیگری هیچ اعتقادی به چادر یا حتی به مانتو هم اعتقاد ندارد.

یکی هرگونه موسیقی را حرام می شمارد ، دیگری موسیقی را آرامش روح می داند.

یکی زندگی مرفه را در تعارض با مذهب نمی داند ،‌ دیگری رفاه گرایی را در تضاد با مذهب خود می داند.

یکی پذیرائی مهمان زیاد را در منزل ، مهمان نوازی دانسته و می گوید : در خانه من، به روی همه باز است و من مهمان نواز هستم ،‌ دیگری میگوید مگر خانه ما ،‌ کاروانسراست که درش بروی هر کسی باز باشد. و دیگری را ولخرج می شمارد.

یکی برای مسافرت ، مشهد و زیارت را در نظر می گیرد ، دیگری دوست دارد به خارج از کشور و لب دریا برود . و هزاران مسئله ریز و درشت دیگر در زندگی مشترکشان پیش می آید ،‌ که با تولد فرزندان حادتر می شود ،‌ چون تفاوت در سبک تربیتی فرزندان را نیز شامل می گردد. و هر کدام سعی دارد با زیر و بمهای ارزشی خود ، فرزندان را تربیت کند.

طرز فکر زوجین در مورد مسائل جنسی هم تا حدودی به رشد عاطفی و فکری زوجین مرتبط است . و تشابه اعتقادی زوجین هم میتواند به این تشابه کمک کند .

لازم به ذکر است که این مقوله را میتوان از بعد جسمی و طبی نیز مورد بررسی قرار  داد . مبحثی که بیشتر در طب سنتی مورد بحث است و ازدواج افراد سرد مزاج با افراد گرم مزاج مورد بحث قرار گرفته  است . که  البته این مباحث در این مجال نمی گنجد و خود مقاله ای را طلب میکند .

و اما رابطه با خانواده ها که بحث بسیار مهمی است . و جا دارد که در چندین مقاله مورد بحث قرار گیرد .

طبق تحقیقات شخصی به این نتیجه رسیده ام که عدم تناسب در بین دو خانواده و عدم مهارت ارتباطی بین دو خانواده و  زوجین با خانواده ها باعث بروز مشکلات فراوان و گاه لاینحلی میشود . و زندگی تازه بنیاد زوجین را دچار مخاطره میکند . مشکلی که با اندکی کسب مهارت و به کار گیری انعطاف سازنده میتوان از بروز آن جلو گیری کرد .

زوجهای جوان لازم است بیاموزند که ازدواج تنها پیوند بین دو فرد نیست . بلکه پیوند دو خانواده و حتی دو قوم است . و برای استحکام این پیوند تدابیر ویژه ای مورد نیاز است .

این نکته را هم باید مورد توجه قرار داد که خانواده در ازدواج موفق فرزندان نقش موثری دارد. خانواده باید برای ازدواج فرزندان برنامه‌ای خاص داشته باشد و یک چارچوب راهنما در مورد ازدواج به فرندان ارائه کند. فرد باید از خود و جنس مقابل و تکالیف همسری آگاهی داشته باشد و مهمترین قسمت ازدواج انتخاب همسر است. واقعا باید با چه کسی ازدواج کنیم که زندگیمان همراه با خوشبختی و موفقیت باشد؟ باید در ازدواج به سنخیت شخصیت‌ها توجه شود. هیچ گاه یک فرد منزوی و افسرده با یک فرد پر انرژی و سرحال و شاد خوشبخت نمی‌شود. اگر فردی خسیس باشد و همسر او  دست و دل باز و ولخرج باشد البته در زندگی با مشکل برخورد خواهند کرد.از دیگر نکته‌های مهم همتایی خانوادگی است. هماهنگی در هوش و تفکر عامل موثر دیگری در زندگی است. دیگر نکته‌ای که گفته می‌شود برای یک زندگی موفق مورد تاکید است فاصله سنی است که زوجین باید فاصله سنی اندکی از هم داشته باشند گفته می‌شود بین ۴ تا ۷ سال که آقایان باید بزرگتر باشند. دیگر نکته تحصیلات همسران که باید نزدیک به هم باشد. باید ازدواج با کسی باشد که با او زبان فرهنگ و مذهب مشترکی وجود داشته باشد که بسیار مهم است.درپایان باید گفت که بهترین ازدواج، ازدواجی است که در آن عقل تصمیم‌گیرنده باشد و تا جایی که می‌شود تصمیم گیری  را با احساسات به حداقل رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *