درست دیدن اختلافات در زندگی مشترک

در زندگی مشترک اختلافات وجود دارد و زوج ها نیز در رابطه زناشویی  خود با این گونه کاستی ها مواجه هستند.  اغلب اوضاع بر وفق مراد دو طرف در زندگی مشترک پیش نمی رود. این کاستی ها زوج ها را به سمت انجام اقداماتی  در جهت تغییر خود یا طرف مقابل سوق می دهد.، اما برخی اوقات علی رغم همه تلاش ها، باز هم رابطه شما در زندگی مشترک به همان شکل قبلی ناراحت کننده و نا امید کننده  ادامه پیدا می کند.

به عنوان مثال: همسرتان یک فرد برون گرا و اجتماعی خستگی ناپذیر است. نصف هفته دوستان خود را برای شام دعوت می کند، ساعت ها  صرف صحبت با تلفن می کند و برای ملاقات دوستان دور دست خود بارها مرخصی می گیرد و شما از این موصوع شاکی هستید که او اصلا برای شما و خودش و رابطه تان وقتی نمی گذارد، اما بعد از چند سال تلاش برای تغییر همسرتان، هیچ چیز جز دعوا و اوقات تلخی های طولانی مدت عاید شما نشده است.

اختلافات با همسرتان را مدیریت کنید

وقتی که هیچ شانسی برای تغییر همسرتان ندارید و در عین حال علاقه زیادی به او و زندگی مشترکتان دارید باید که او را به همان صورتی که هست بپذیرید. اجازه دهید همسرتان همان گونه ای که هست باشد. به جای این که سعی کنید او را تغییر دهید، بر خودتان تمرکز کنید. منظور از این حالت این نیست که با بی تفاوتی او را به حال خود رها کنید و یا تسلیم خواسته های او شوید. فقط او را به همان شکلی که هست بپذیرید. پذیرش فرایند فعالی است که   می تواند زندگی سراسر رنج را به یک زندگی معنا دار تبدیل کند.و همواره از خداوند مهربان که همواره شاهد شما ئر زندگی مشترکتان است کمک بخواهید.

دعا::

پروردگارا! به من آرامشی عطا فرما تا بپذيرم آنچه را كه نمي توانم تغيير دهم و شهامتی،تا تغيير دهم آنچه را که مي توانم و بينشی تا تفاوت اين دو را بدانم.

نکته اصلی پذیرش و تعهد در این است که یاد بگیریم امور ناراحت کننده را به طور مستقیم احساس کنیم. در عین حال اعمالی را انجام دهیم که واقعا مفید و در راستای ارزش های زندگیمان هستند.

موقعی که سعی دارید ناراحتی موجود را از طریق راه کار هایی چون تلاش برای تغییر همسر و یا سعی در عصبانی نبودن کنترل کنید . یا این که از ناراحتی موجود اجتناب کنید. کنترل زندگی زناشویی از دست شما خارج می شود. زیرا به جای این که در جهت اهدافی که می توانید به آن ها دست یابید تلاش کنید، وقت و انرژی خود را صرف اجتناب  از آن موقعیت ها می کنید.

پذیرش و تعهد فرایندی گام به گام برای زندگی زناشویی آرام است. پذیرش و تعهد یعنی  پذیرش آن چه نمی توانید تغییر دهید و ترغیب به تغییر آن چه می توانید تغییر دهید. پذیرش و تعهد به شما می آموزد؛ افکار و احساساهای خود را بپذیرد(بدون توجه به دردناک بودن آن ها)، جهت گیری های جدید و باارزشی برای زندگی خود انتخاب کنید و فعالیت های مورد نیاز را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *