معمولا افرادی که برای مشاوره روانشناسی به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند، از برخی مشکلات روانی خود آگاهی ندارند. چرا که معمولا در جلسات مشاوره روانشناسی دیده می‌شود که فرد در برخی از رفتارهای خود به صورت افراطی عمل می‌کند. درواقع رفتارهایی که به لحاظ روانشناسی در حالت معمول یک نیاز هستند، به صورت افراطی بروز می‌کنند. و بایستی چنین رفتارهایی درمان شوند. مهرطلبی ، نیاز به مهر و محبت کردن و طلب نمودن آن از اطرافیان یکی از نعماتی که خداوند در انسان به ودیعه گذاشته و بایستی تأمین شود. اما در میان مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره روانشناسی بسیارند افرادی که به خاطر افراط در برآوردن یک نیاز، به بیماری دچار می‌شوند.

در یک جلسه مشاوره روانشناسی چه موقع مهرطلبی بیمار را تشخیص می‌دهند؟

مشاوران روانشناس معتقدند افراد کمال پرست، دچار مهرطلبی هستند. افراد مبتلا به مهرطلبی به دنبال آن هستند که مورد لطف و دوست داشتن همه قرار بگیرند. خانمها نسبت به آقایان افراد مهرطلبتری هستند. زیرا به این شکل بزرگ شده‌اند که دیگران را خشنود سازند. اما متاسفانه راضی و خشنود نگه داشتن همه مستلزم صرف وقت و انرژی بسیاری است. و می تواند منجر بهاضطراب و افسردگی شود. تجربه‌ی مشاوران روانشناس نشان می‌دهد، اغلب این رفتارهای مهرطلبانه سرانجام به شکست می رسد. زیرا خوشحال و راضی نگه داشتن همه غیرممکن است. تلاش سرسختانه برای خشنود ساختن همه و میل به پذیرفته شدن و دوست داشته شدن توسط همه رفتار سالمی نیست. و نشان از یک رفتار افراطی و بیمارگونه دارد. لذا افرادی که چنین رفتارهایی دارند، باید خودشان را تغییر داده و اصلاح کنند.

اکثر چنین افرادی وقتی درجلسات مشاوره روانشناسی شرکت می‌کنند، تصور نادرستی از خودشان دارند. این افراد تصور می‌کنند که مشکل از سایر افراد است. افراد مهرطلب فکر می‌کنند مورد کم مهری اطرافیان قرار گرفته‌اند. و دیگران آنگونه که باید به آن‌ها مهر و محبت نشان نمی‌دهند. این افراد باید بدانند که به لحاظ روانشناسی با مشکل مواجه خواهند شد و برای درمان خود باید خود را تغییر دهند.

راهکارهایی که در جلسات مشاوره روانشناسی برای درمان مهرطلبی ارائه می‌شود چیست؟

با مشخص شدن مشکل روانشناختی افراد مهرطلب، حال این سوال مطرح می‌شود که افراد بسیار مهر طلب چگونه می‌توانند روش خود را تغییر دهند؟

گام اول در مشاوره روانشناسی برای تغییر افراد مبتلا به مهرطلبی : افزایش آگاهی

تجربه‌ مشاوران روانشناسی در جلسات مشاوره نشان می‌دهد که افزایش دانش و آگاهی درباره مهرطلبی بهترین نقطه شروع تغییر است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا عادتهای مهرطلبی خود رابشناسید. و آنها را در جایی یادداشت کنید. در مرحله‌ی بعد گزینه‌های نوشته شده را بررسی نمایید. و به چگونه تغییر داذن آنها فکر کنید.

گام دوم در مشاوره روانشناسی برای تغییر افراد مبتلا به مهرطلبی : توانایی نه گفتن

اگر انسان مهرطلبی هستید، در گام دوم باید نه گفتن را بیاموزید. شما باید بتوانید ابراز احساسات کنید. (برای آشنایی بیشتر با عوارض جلوگیری از ابراز احساسات پیشنهاد می‌کنیم مقاله عوارض منفی جلوگیری از ابراز احساسات و درمان آن را مطالعه کنید). نباید همه‌ی احساساتتان را سرکوب کرده یا فروخورید. گاهی نیازهای خود را در اولویت قرار دهید. در آغاز کار ممکن است از این تغییرات راحت نباشید. اما در ادامه معذب بودن شما فروکش خواهد کرد. و به تدریج شاهد اصلاح خود خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *